Odzyskiwanie danych wartości etycznego serwisu na ratunek.

Odzyskiwanie danych Jakie rodzaje odzyskiwania danych są dostępne?

Istnieje kilka rodzajów odzyskiwania danych. W tym artykule omówione zostaną koszty i metody stosowane do przywracania utraconych danych. Zapoznamy się także z narzędziami używanymi do naprawy uszkodzonych nośników pamięci. Oto kilka najczęstszych przyczyn utraty danych i sposobów ich odzyskiwania. Aby rozpocząć, pobierz poniższe artykuły. Zawierają one cenne informacje na temat rodzajów utraconych danych. Gdy już wiesz, jakie typy danych są tracone, jak je odzyskać i ile czasu potrzebujesz na ich przywrócenie, możesz rozpocząć proces odzyskiwania danych.

Koszt odzyskiwania danych

Przy obliczaniu kosztu odzyskiwania danych ilość danych do odzyskania to tylko część równania. Tym, co decyduje o całkowitym koszcie odzyskiwania danych, jest czas potrzebny na ich odzyskanie. Na przykład odzyskanie 10 TB danych może potrwać kilka minut, ale odzyskanie 5 MB danych może zająć wiele godzin. Podobnie odzyskiwanie danych z poważnie uszkodzonego smartfona może trwać wiele godzin. W takich przypadkach całkowity koszt odzyskania danych będzie wyższy niż koszt odzyskania 10 TB danych.

Koszt odzyskiwania danych różni się w zależności od rodzaju nośnika pamięci, który ma zostać odzyskany. Na przykład koszt odzyskania danych z dysku twardego będzie znacząco różnił się od kosztu odzyskania danych z dysku NAS. Na koszt odzyskiwania danych wpływa również rodzaj uszkodzenia urządzenia pamięci masowej. Firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych zazwyczaj nie publikują swoich cen w Internecie, więc porównanie cen jest niemożliwe. Czasami zadania odzyskiwania danych są proste i wymagają mniej czasu i sprzętu. Inne zadania mogą wymagać specjalistycznych narzędzi i wiedzy.

Jeśli chodzi o koszty odzyskiwania danych, za kompletne odzyskanie danych można zapłacić do 500 USD. Jeśli szukasz stosunkowo niedrogiej usługi odzyskiwania danych, powinieneś poszukać firmy, która pobiera opłaty w wysokości od 100 do 300 USD za godzinę. Należy jednak unikać firm, które reklamują się bardzo niską ceną, ponieważ prawdopodobnie naliczą dodatkowe opłaty i wezmą do kieszeni opłatę z góry. Ponadto należy uważać na firmy, które reklamują się świetnymi opiniami i niską ceną, ale odzyskują tylko te dane, które są potrzebne.

Koszt odzyskiwania danych zależy od ilości danych, które mają zostać odzyskane. Niektórzy odzyskują dane tylko z kilku plików, podczas gdy inni mogą potrzebować całego nowego dysku twardego. Koszt odzyskiwania danych zależy od rodzaju awarii, ilości danych, które chcesz odzyskać, oraz wartości danych, które chcesz odzyskać. Jeśli dysku twardego nie da się już naprawić, należy skorzystać z usług profesjonalisty. Na szczęście obecnie dostępnych jest wiele niedrogich opcji.

Metody stosowane do odzyskiwania utraconych danych

Jeśli kiedykolwiek znalazłeś się w niefortunnej sytuacji utraty ważnych plików, nie jesteś sam. Wiele osób spotkało się z tym samym problemem i uznało różne metody odzyskiwania danych za nieskuteczne. Ponadto stosowanie nieskutecznych metod może doprowadzić do pogorszenia sytuacji. Na szczęście istnieje wiele metod odzyskiwania utraconych danych. Poniżej wymieniono metody, które okazały się najskuteczniejsze w odzyskiwaniu utraconych danych. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących odzyskiwania danych zawsze należy skonsultować się z profesjonalistą.

Tworzenie kopii zapasowych danych to dobry pomysł. W miarę możliwości należy tworzyć kilka kopii zapasowych ważnych plików. W przypadku awarii jednej z tych kopii zapasowych można po prostu przywrócić wcześniejszą wersję pliku. Ta metoda jest skuteczna w szybkim odzyskiwaniu utraconych plików, ale pozwala odzyskać pliki tylko do ich poprzedniego stanu. Ta metoda nie wymaga dużego wysiłku i zazwyczaj najlepiej jest ją wykonać z pomocą profesjonalisty. Na szczęście dostępnych jest wiele opcji oprogramowania, w tym narzędzia SFWare Data Recovery.

Inną metodą odzyskiwania utraconych danych jest naprawa systemu plików. Oprogramowanie do odzyskiwania danych może naprawić uszkodzone partycje, wyszukując pozostałości systemów plików. Oprogramowanie może również ręcznie zrestrukturyzować foldery i pliki. Ta metoda nie jest jednak skuteczna w przypadku zaszyfrowanych dysków twardych. Warto jednak spróbować, ponieważ jest ona skuteczna w przypadku odzyskiwania plików z różnymi systemami plików. Jeśli na przykład utracono dane na zaszyfrowanym dysku twardym, można użyć edytorów heksadecymalnych do przywrócenia oryginalnej struktury plików.

Fizyczne uszkodzenia dysków twardych mogą spowodować, że informacje na nich zapisane staną się nieczytelne. W takim przypadku można naprawić system plików i tablicę partycji za pomocą oprogramowania do odzyskiwania danych. Odzyskiwanie obrazu jest skuteczne, gdy dysk jest fizycznie uszkodzony, ale nadal zawiera dane, które można odczytać. Jednak jeśli plik został usunięty przez przypadek, ta metoda nie zadziała. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z profesjonalistą, który może przeprowadzić proces tworzenia obrazu dysku.

Narzędzia używane do naprawy uszkodzonych nośników pamięci

Narzędzie, które naprawia nośniki pamięci masowej, jest nazywane oprogramowaniem do odzyskiwania danych. Program do odzyskiwania danych zagłębia się w urządzenie pamięci masowej w celu odzyskania utraconych plików i przywrócenia ważnych informacji. W niektórych przypadkach uszkodzony nośnik pamięci może wymagać sformatowania. W takich przypadkach narzędzia używane do naprawy nośników pamięci mogą zadecydować o tym, czy utracisz ważne pliki, czy też zmarnujesz pieniądze na nowe urządzenie pamięci masowej. Niektóre z tych narzędzi potrafią naprawić nośniki pamięci, które zostały uszkodzone w sposób uniemożliwiający ich naprawę.

Dyski twarde zawierają setki gigabajtów danych i miliony plików. Mimo że niektóre z nich można odtworzyć, pobierając nową zawartość lub instalując ponownie oprogramowanie, niektóre dane są bardzo ważne i cenne. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą narzędzia do naprawy dysków. Wymagają one jednak korzystania z trybu pojedynczego użytkownika i skrótów klawiaturowych. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele bezpłatnych narzędzi, które można wykorzystać do naprawy uszkodzonych nośników pamięci.

W systemach Windows wbudowane narzędzie znane jako Wiersz poleceń może obsługiwać dyski twarde, woluminy i partycje. Obsługuje również wszystkie zadania związane z formatowaniem nośników danych i zarządzaniem nimi. Można również użyć specjalnego narzędzia o nazwie Regenerator dysków twardych, aby naprawić uszkodzone sektory na dysku twardym bez jego formatowania. Aby użyć tego narzędzia, otwórz okno CMD i wpisz polecenie chkdsk h /F (litera dysku) w wierszu poleceń.

Narzędzie do odzyskiwania danych o nazwie R-Studio potrafi naprawić nośniki danych ze wszystkimi systemami plików. Obsługuje ono systemy plików NTFS, ReFS, FAT12/16/32, exFAT, HFS i APFS. To darmowe oprogramowanie do odzyskiwania danych może nawet odzyskać nierozpoznane pliki, w tym te, które zostały usunięte. Obsługuje również dyskietki, dyski USB, dyski ZIP i dyski sieciowe.

Najczęstsze przyczyny utraty danych

Jedną z najczęstszych przyczyn utraty danych jest przypadkowe usunięcie plików. Przypadkowe usunięcie plików nie jest łatwe do odzyskania, dlatego tak ważne jest ustanowienie procedur przepływu pracy, które obejmują regularne zapisywanie pracy i strategie systematycznego tworzenia kopii zapasowych danych. Nawet rozlane płyny mogą uszkodzić wewnętrzne komponenty komputera, uniemożliwiając odzyskanie utraconych danych. Ponadto ciecze mogą spowodować zwarcie w dysku twardym, uszkadzając elektroniczne części komputera i powodując utratę danych.

Najczęstszą przyczyną utraty danych jest błąd ludzki. Do niezamierzonego usunięcia plików może dojść z powodu braku koncentracji lub chwili dezorientacji. W obu przypadkach konieczne jest podjęcie kroków zapobiegających przypadkowemu usunięciu danych poprzez przeszkolenie pracowników oraz stworzenie strategii tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych. Przypadkowe usunięcie danych jest najczęstszą przyczyną utraty danych i można mu zapobiec, szkoląc pracowników, aby tego unikali. Ponadto strategie tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych pomagają w jak najszybszym przywróceniu utraconych danych.

Awaria sprzętu komputerowego jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty danych. Dyski twarde mają ograniczoną żywotność, ale w końcu ulegają awarii z powodu usterek mechanicznych lub elektronicznych. Awarie elektroniczne występują, gdy płytka drukowana (PCB) komputera zaczyna generować błędy. Awarie oprogramowania są znacznie mniej przewidywalne, ale mogą powodować znaczną utratę danych. Awarie aplikacji i inne uszkodzenia komputera również mogą spowodować utratę danych. I wreszcie niespodziewana przerwa w dostawie prądu może spowodować awarię dysku twardego.

Częstą przyczyną utraty danych są także klęski żywiołowe. Chociaż nie każda katastrofa może spowodować fizyczne uszkodzenie komputera, przerwa w dostawie prądu może zniszczyć oprogramowanie i sprzęt. Również złośliwi hakerzy internetowi mogą spowodować uszkodzenie danych. Aby uniknąć tych częstych przyczyn utraty danych, należy zawsze tworzyć kopie zapasowe danych. Można nawet skorzystać z zarządzanych usług odzyskiwania danych po awarii w chmurze, takich jak ScaleAssure, które zapewniają zarządzane odzyskiwanie danych po awarii w chmurze.

Firmy oferujące usługi odzyskiwania danych

Istnieją dwa rodzaje usług odzyskiwania danych. Jeden z nich wymaga od klienta dostarczenia lub wysłania nośnika do firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych, a drugi oferuje usługi na miejscu. W tym drugim przypadku technik odwiedza klienta w jego siedzibie. Ta druga opcja może pomóc w skróceniu czasu przestoju, ponieważ umożliwia odzyskanie danych z urządzenia przy minimalnym wysiłku. Co więcej, niektóre urządzenia są zbyt duże lub zawierają dane wrażliwe, aby je przenosić. Jeśli jednak posiadasz jedno z takich urządzeń, koniecznie znajdź firmę, która zajmie się Twoimi potrzebami.

Wybierając usługę odzyskiwania danych, warto sprawdzić, w jaki sposób firma rozpatruje reklamacje. Nie powinna istnieć polityka, która mówi, że odzyskanie danych nie jest gwarantowane. Jeśli zdecydujesz, że odzyskiwanie danych nie będzie potrzebne, będziesz mógł uzyskać bezpłatną wycenę. Na ogół firmy świadczące usługi odzyskiwania danych przedstawiają szacunkową wycenę prac i określają, czy dane można odzyskać. Następnie klient może zdecydować, czy chce kontynuować odzyskiwanie danych.

Aby wybrać najlepszą usługę odzyskiwania danych, należy wziąć pod uwagę czas realizacji. Niektóre firmy oferują różne czasy realizacji i poziomy cenowe, w zależności od pilności sprawy. Przeciętnie czas dotarcia urządzenia do firmy świadczącej usługi odzyskiwania danych wynosi od jednego do dwóch tygodni. W innych przypadkach czas ten jest dłuższy, dlatego są one bardziej przystępne dla klientów, którzy nie potrzebują pilnie swoich danych. Całkowity czas realizacji zależy od usługi odzyskiwania danych i od tego, jak szybko urządzenie znajdzie się w jej posiadaniu.

Innym ważnym czynnikiem przy wyborze usługi odzyskiwania danych jest jej wskaźnik skuteczności. Niektóre firmy specjalizują się w odzyskiwaniu danych z dysków twardych, podczas gdy inne zajmują się również smartfonami, dyskami SSD i urządzeniami pamięci masowej RAID. Zastanów się, jakie są Twoje potrzeby i poszukaj firmy, której wskaźnik sukcesu wynosi 95%. W ostatecznym rozrachunku będziesz zadowolony, że znalazłeś usługę, która spełnia Twoje potrzeby. Jakie są więc najlepsze opcje? Omówmy kilka czynników, o których należy pamiętać przed wyborem usługi odzyskiwania danych.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]