Rozwiń swoją karierę w dziale wsparcia IT

Rozwiń swoją karierę w dziale wsparcia IT

Informatyczna obsługa firm dlakogo jest zabezpieczenie informatyczne?
Osbługa informatyczna firm opłacalność z usług informatycznych dla biznesu.

Istnieje wiele korzyści z zostania specjalistą ds. wsparcia IT. Korzyści te obejmują możliwość pomagania innym i zdolność do zarządzania własnym czasem. W tym artykule omówimy rodzaje wsparcia IT, które możesz zapewnić, używane narzędzia i koszty. Dodatkowo dowiesz się, jak rozwijać karierę w zakresie wsparcia IT.

Poziomy wsparcia informatycznego

Wsparcie IT ma wiele różnych poziomów. Pierwszy poziom wsparcia obejmuje odpowiadanie na zapytania klientów. Drugi poziom wsparcia obejmuje zapewnienie proaktywnej konserwacji, zmniejszenie ryzyka i optymalizację godzin rozliczeniowych. Wreszcie trzeci poziom wsparcia skupia się na ograniczaniu ryzyka regulacyjnego, zwiększaniu satysfakcji klientów i przyciąganiu pracowników z pokolenia millenialsów.

Pierwszy poziom wsparcia to linia frontu i najbardziej podstawowe wsparcie. Technicy poziomu pierwszego odpowiadają na pytania i posty w mediach społecznościowych, mogą również rozwiązywać drobne problemy lub tworzyć zgłoszenia dla następnego poziomu. Trzeci poziom wsparcia jest bardziej zaawansowany i może obejmować wyspecjalizowanych programistów. Technicy ci mogą również pomóc w instalacji i konserwacji oprogramowania i sprzętu.

Czwarty poziom wsparcia, znany również jako Tier-4, odnosi się do zewnętrznych zespołów wsparcia, które zapewniają wsparcie dla usług, które nie są bezpośrednio wspierane przez Twoją organizację. Zespoły te często stosują proces ITIL Supplier Management. Usługi te mogą obejmować wsparcie dla drukarek i maszyn, wsparcie dla oprogramowania dostawcy, wsparcie dla magazynów i inne usługi zlecane na zewnątrz.

Różne firmy wymagają różnych poziomów wsparcia IT. Małe firmy mogą potrzebować tylko jednego pracownika wsparcia IT, natomiast duże organizacje mogą zatrudniać kilka zespołów wsparcia technicznego. Wiele dużych organizacji zatrudnia pełnoetatowy zasób IT, ale zawiera również umowy z zewnętrznymi zespołami wsparcia technicznego w celu zapewnienia całodobowego wsparcia dla swoich klientów i użytkowników. Ta strategia zmniejsza koszty zatrudnienia pełnoetatowego zasobu, ale nie zmniejsza wydajności.

Wsparcie IT zazwyczaj odbywa się w systemie szczebli. Technicy poziomu pierwszego zajmują się podstawowymi problemami. Technicy poziomu drugiego są bardziej doświadczeni i często zalecają bardziej zaawansowane metody rozwiązywania problemów. Komunikują się również z klientami i zbierają informacje, które pomagają im ocenić problem. Mogą również dostarczać rozwiązania zaawansowanych problemów, z którymi nie radzi sobie pierwszy poziom wsparcia.

Wsparcie techniczne, znane również jako help desk, odnosi się do specjalistycznych usług wsparcia, które są przeznaczone do pomocy konsumentom z konkretnych produktów IT. Zespoły wsparcia technicznego mogą być małe lub duże i mogą obsługiwać problemy poprzez czaty online, samouczki online, tablice ogłoszeń i inne metody komunikacji. Niektóre firmy organizują również wsparcie techniczne na różnych poziomach, aby każdy poziom wsparcia mógł lepiej służyć swoim klientom.

Narzędzia wykorzystywane do wsparcia informatycznego

Narzędzia używane do wsparcia IT są zaprojektowane tak, aby pomóc użytkownikom naprawić problemy z komputerem. Aplikacje te są zazwyczaj przyjazne dla użytkownika i zbudowane dla osób z podstawowym zrozumieniem języków programowania komputerowego. Narzędzia te mogą być również wykorzystywane do zarządzania połączeniami zdalnymi, rejestrowania incydentów, tworzenia raportów i zarządzania opiniami. Chociaż udzielanie wsparcia technicznego użytkownikom może być frustrujące i czasochłonne, dobre wykorzystanie narzędzi może zmniejszyć ból głowy i ułatwić pracę.

Niektóre z narzędzi wykorzystywanych w pomocy technicznej IT są bezpłatne lub niskobudżetowe i mogą pomóc zwiększyć produktywność zespołu wsparcia technicznego. Dobrym przykładem bezpłatnych narzędzi wsparcia technicznego są wiki biurowe. Mogą one pomóc w śledzeniu rozmów i dokumentacji, a także w przechowywaniu plików audio, tekstowych i multimedialnych. Inne narzędzia wsparcia informatycznego to Bugzilla, łatwe w użyciu i dostępne w całej sieci narzędzie do śledzenia błędów.

Zespoły wsparcia IT muszą korzystać z kombinacji narzędzi, aby być efektywnymi. Na przykład firma Brosix łączy oparty na zespole, błyskawiczny czat na żywo z komunikatorem. Zdolność do komunikowania się w zespole ma kluczowe znaczenie dla zadowolenia klienta, a te narzędzia mogą pomóc w usprawnieniu komunikacji wewnętrznej. Asana zapewnia również szablon działu pomocy IT i ułatwia członkom zespołu współpracę ze sobą.

Kolejnym narzędziem wspierającym działania zespołu wsparcia jest oprogramowanie do obsługi klienta. Od zespołów wsparcia IT coraz częściej wymaga się, aby były dostępne i reagowały na potrzeby klientów, co wymaga solidnego zestawu narzędzi. Wybór odpowiedniego oprogramowania może być trudny, ale platforma obsługi klienta Zendesk posiada zintegrowane dane klientów, funkcje ticketów i czatu na żywo.

ManageEngine oferuje również szereg usług, w tym oprogramowanie Help Desk. Oprogramowanie to występuje zarówno w opcji on-premises, jak i w chmurze i pozwala na korzystanie z niego zarówno na serwerach Linux, jak i Windows. Posiada szereg opcji, w tym elementy konfiguracji, relacje i rutyny eksperckie. Ponadto FreshDesk to system help desk w chmurze, który oferuje szereg funkcji.

Koszt wsparcia informatycznego

Koszt wsparcia IT zależy od wielu czynników. Jednym z czynników wpływających na koszt wsparcia jest poziom doświadczenia dostawców wsparcia IT. Mniej doświadczeni dostawcy mogą pobierać niższe opłaty, ale mogą nie mieć wiedzy specjalistycznej w zakresie rozwiązywania problemów informatycznych i mogą nie być na bieżąco. Innym czynnikiem jest charakter infrastruktury IT. W niektórych przypadkach koszt wsparcia IT może być wyższy niż koszt zatrudnienia wewnętrznego technika.

Istnieją dwa główne rodzaje usług wsparcia IT: issue-based i retainer-based. Te pierwsze polegają na umowie między klientem a dostawcą o naprawianiu problemów w miarę ich pojawiania się. Koszt wsparcia opartego na problemach jest zazwyczaj wysoki i może utrudniać budżetowanie usług IT dla firm. Jednak plany wsparcia informatycznego typu all-inclusive mają wbudowane systemy zapobiegające powstawaniu problemów.

Koszt wsparcia IT może wynosić od 100 dolarów miesięcznie do tysięcy dolarów miesięcznie, w zależności od wielkości firmy. To może być drogie, ale jeśli Twoja firma korzysta z technologii tylko okazjonalnie, może to być niewielki koszt do zapłacenia. Niektóre firmy pobierają płaskie miesięczne stawki za usługi, podczas gdy inne oferują różne plany w oparciu o ilość wykonanej pracy. Jeśli jednak Twoja firma polega na technologii, wsparcie IT może być opłacalnym sposobem na zapewnienie firmie wszystkich niezbędnych urządzeń i oprogramowania.

Podczas gdy ceny wsparcia IT mogą się znacznie różnić, ważne jest, aby wiedzieć, jak porównać usługi, aby określić, który jest najlepszym dopasowaniem dla Twojej firmy. Podczas badania usług wsparcia IT, rozważ przeszłe koszty usług IT, budżet i potrzeby. Możesz chcieć wybrać opłatę ryczałtową all-inclusive dla spokoju ducha. Jeśli jednak wolisz bardziej elastyczny harmonogram płatności, rozważ plan usług w czasie bloku.

Usługi wsparcia IT są zwykle bardziej przystępne niż zatrudnianie wewnętrznych techników wsparcia IT. Ponadto koszt jest bardziej elastyczny, ponieważ można włączyć i wyłączyć wsparcie w zależności od potrzeb. Można również skorzystać z doświadczenia specjalistów IT, którzy mogą pomóc w rozwiązaniu problemów i przedstawić sugestie.

Rozwijanie kariery w zakresie wsparcia informatycznego

Jeśli jesteś osobą samodzielną i nie przeszkadza Ci praca w środowisku wirtualnym, rozwój kariery w dziale wsparcia informatycznego może być doskonałym wyborem. Wraz z postępem technologicznym i przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do Internetu, na specjalistów wsparcia informatycznego będzie duże zapotrzebowanie. W związku z tym można oczekiwać dobrego wynagrodzenia i wielu możliwości rozwoju. Nie tylko to, ale ta ścieżka kariery może służyć jako świetna odskocznia do przejścia do innych obszarów IT.

Jako informatyk będziesz musiał skutecznie komunikować się zarówno z użytkownikami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Oznacza to, że będziesz musiał być biegły w rozmowie telefonicznej, być w stanie udzielić jasnych instrukcji i porad oraz posiadać dobre umiejętności organizacyjne. Ponadto, będziesz musiał być w stanie obsługiwać szeroki zakres zadań w tym samym czasie. Obejmuje to zarządzanie wieloma różnymi zadaniami jednocześnie i śledzenie zgłoszeń.

Będziesz mógł wykorzystać swoją wiedzę w wielu branżach, w tym w edukacji, opiece zdrowotnej i usługach finansowych. Chociaż kariera ta często koncentruje się na obsłudze dużych korporacji, możesz również pracować jako niezależny wykonawca, aby obsługiwać różne firmy. Będziesz prawdopodobnie wykonywać naprawy komputerów, konfigurować oprogramowanie i pomagać firmom i organizacjom w korzystaniu z technologii. Możesz być również wezwany do pomocy w rozwiązywaniu prostych pytań dla klientów nie prowadzących działalności gospodarczej.

Jednym ze sposobów na rozwój kariery w dziale wsparcia IT jest nawiązanie kontaktów. Należy dołączyć do organizacji zawodowych i uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez specjalistów ds. wsparcia informatycznego. Na takich imprezach należy mieć przy sobie wizytówki i nawiązywać kontakty. Takie kontakty mogą prowadzić do uzyskania lepszych stanowisk w branży. Oprócz nawiązywania kontaktów, można również spróbować odbyć staż w danej dziedzinie. Często staże prowadzą do uzyskania pełnoetatowych stanowisk.

Możesz zdecydować się na zostanie specjalistą ds. wsparcia informatycznego lub pracować jako technik help-desk. Na tym stanowisku udzielałbyś wsparcia technicznego użytkownikom końcowym i szkolił ich. Możesz być również zobowiązany do udzielania pomocy klientom oraz wykonywania odzyskiwania danych i tworzenia kopii zapasowych plików. W tej pracy musisz posiadać wiedzę na temat najnowszych technologii, aby móc pomagać klientom.

Dane adresowe:

AKTE Obsługa informatyczna firm – Outsourcing IT – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 380 784
Telefon: 784 898 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]